Obróbka graficzna zdjęć produktowych to szeroki wachlarz działań i możliwości. Począwszy od prostej korekty automatycznej np. poprawienie jasności, kontrastu, koloru zdjęcia w całości, po przez zmiany zdjęcia i produktu wybiórczo np. retusz zabrudzeń, usunięcie tła czy zmiany fragmentu produktu, a na zaawansowanych zmianach, retuszu i korektach a nawet fotomontażu kończąc.
Każda z tych rodzajów zmian niesie za sobą pewien zasób działań i określa stopień skomplikowania pracy. W dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe do wykonania. Z tym poziomem cyfryzacji i technologii możemy praktycznie dowolnie modyfikować zdjęcia czy filmy ale wymaga to czasu, co za tym idzie zwiększa koszty. Oczywiście dobry fotografik potrafi zminimalizować potrzebę wykonania dużej ilości zmian i korekt. Niekiedy jednak są one konieczne.
Poniżej zamieszczamy kilka przykładów naszych możliwości obróbki graficznej m.in. usunięcie tła i poprawienie wyglądu produktu, korekty kształtu odzieży na manekinie tzw. zdjęcia produktowe typu „duch”, malowanie struktury idealnej metalu lub innych produktów lśniących i odbijających otoczenie, itp.
Najczęstszym życzeniem klienta jest usunięcie tła (tak zwane szparowanie) aby produkt mógł być wykorzystany do dalszej obróbki już sam bez rozpraszającego tła w celu dodania innego tła (tu najczęściej jest to kolor biały ale bywa też inne tło np w przypadku mebli zabudowanie we wnętrzu) lub wstawienie produktu do katalogu, ulotki itp.
Kolejnymi zmianami graficznymi i obróbką graficzną, z którymi się spotykamy to modyfikacja wyglądu produktu i to wyróżniamy od prostej korekty koloru i usunięcia zabrudzeń, kurzu poprzez zmiany fragmentów produktu np modyfikacja funkcji użytkowych aż po zaawansowane zmiany i łączenie fragmentów lub domalowywanie produktu.
Przesuń suwak ze strzałkami w lewo i w prawo aby zobaczyć różnice przed i po obróbce zdjęciowej
Praktycznie na każdym zdjęciu odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej istnieje konieczność zastosowania modyfikacji graficznych. Poza rzeczywistym wyprasowaniem produktu specjalistyczną parownicą do tkanin, konieczne jest też „wyprasowanie” graficzne zagnieceń czy fałd, które nie chcą się rozprasować lub materiał jest zbyt delikatny i nie możemy ryzykować uszkodzenia materiału, nadanie symetrycznego kształtu, poprawienie ustawienia guzików, zapięć, logo itp. Dodatkowo możemy zmienić kształt, kolor lub funkcjonalność odzieży.
Bardzo pracochłonną i trudną w uzyskaniu rzeczywistego wyglądu są prace związane z poprawieniem produktów chromowanych, szklanych, lakierowanych i metalowych. Spotykamy się tu z problemem odbić – aby te „właściwe” pozostały a zbędne otoczenie zostały usunięte. Stosując namiot bezcieniowy oczywiście usuwamy zbędne odbicia otoczenia ale i „zmatawiamy” produkt, który powinien błyszczeć. Podkręcenie połysku, przestrzenności i bryły produktu to już praca grafików i to bardzo żmudna. Wymaga dodania „odpowiednich” gradientów i przebić światła.
Zmiana koloru tła czyli wyszparowanie z obecnego niekiedy niejednolitego i wstawienie innego bardziej odpowiedniego dla klienta wymaga wielu godzin precyzyjnego wycinania ręcznego. Poniżej zastosowano przykłady retuszu produktu, dodania loga, zmian kolorystycznych ścian i podług, usunięcia zbędnych elementów jak gniazdka, kropki na ścianie oraz prasowania materiału produktu.