Zdjęcia aranżacyjne

Aranżacje w fotografii to bardzo trudna i specyficzna forma przedstawienia  produktu. Zwykłe zdjęcia produktowe typu packshot nie pozwalają w pełni oddać zastosowania i funkcjonalności przedmiotu.

Aranżacje ukazują produkt, towar, przedmiot w użyciu, z wszystkimi cechami zastosowania i prezentując wszystkie lub większość cech funkcjonalnych. Aranżacje oczywiście wymagają znacznie więcej przygotowań i czasu aby w atrakcyjny sposób przedstawić fotografowany i prezentowany przedmiot.

SARA STUDIO specjalizuje się w fotografii aranżacyjnej i nasze doświadczenie zdobywane latami umożliwiło nam przygotowanie wiele ciekawych sesji aranżacyjnych takich produktów jak: pożywienie i napoje, przedmioty gospodarstwa domowego i użytku codziennego, meble do domu oraz ogrodu, odzież dziecięca i dla dorosłych, sprzęt RTV i AGD, zabawki, wózki i foteliki dziecięce, armatura łazienkowa i kuchenna, i wiele innych.

Aranżacje praktycznie zawsze wymagają zbudowania odpowiedniej scenografii – wymaga to przygotowania odpowiedniego tła i dodatków. Zasada główna jest taka, iż dodatki i tło nie mogą przyćmić głównego produktu fotografowanego a tylko uwypuklić pewne cechy i zalety tego produktu. Ważne jest aby zachować balans i nie przesadzić też z ilością dodatków.
Fotografia aranżacyjna to niestety też i znacznie bardziej kosztowna fotografia reklamowa. Produkty zakupione do sesji oczywiście często wykorzystuje się więcej niż jeden raz ale nie można też ich wykorzystywać zbyt często aby dodatki nie kojarzyły się z konkretną sesją lub klientem.

Aranżacyjna fotografia produktów spożywczych i napojów wymaga odpowiedniej oprawy – stołu, wnętrza np. kuchni lub salonu oraz zastawy stołowej – talerze, szklanki, sztućce itd. całość musi być dobrane do specyfiki i charakterystyki produktu prezentowanego, oczywiście nie może być to nudne i powtarzalne.

Aranżacja odzieży czy dziecięcej czy też dla dorosłych wymaga znacznie więcej przygotowań i starań. Samo zaangażowanie żywej osoby modelki/modela niesie za sobą konieczność zaproszenia do współpracy wizażystki i stylisty fryzuj czy też stylistki ubrań i dodatków. Modelka czy model wybierany jest zwykle przez klienta na podstawie przesłanych zgłoszeń przygotowanych przez agencję SARA STUDIO, która przez kilkanaście lat działalności miała okazje współpracować ze znaczną liczbą modeli i modelek. Klient zawsze określa wytyczne dotyczące modela i modelki np. wiek, wzrost, kolor włosów itp.

Zdjęcia aranżacyjne mebli czy do domu czy do ogrodu niesie za sobą zupełnie inne trudności, głównie logistyczne i gabarytowe. Produkty są duże i ciężkie, zajmują dużą przestrzeń, często muszą być przechowywane przez dłuższy czas aby np. dany produkt zaprezentować w ciekawej przestrzeni i tak na przykład huśtawkę ogrodową w pięknym ogrodzie oczywiście w słoneczny dzień – to kolejna trudność – studyjne zdjęcia są pod pełną kontrolą światła, tła i przestrzeni a zdjęcia plenerowe uzależnione są od czynników atmosferycznych. Meble do domu czy biura musza być dobrane do przestrzeni uzależnione od wizji projektanta mebli. Meble rustykalne mogą źle komponować się z przestrzenią nowoczesną i odwrotnie. Sesje aranżacyjne mebli są kosztowe i czasochłonne.

Fotografia aranżacyjna produktów dziecięcych niesie za sobą jeszcze większą trudność. Produkty może nie są wielkogabarytowe czy też ciężkie ale młody model/ka stawia przed nami wielkie wymagania. Jest kapryśny, może zachować cierpliwość do pozowania tylko przez krótki czas, trzeba robić przerwy, w przypadku bardzo małych dzieci dodatkowe drzemki lub karmienia sprawiają, iż sesja która mogłaby się odbyć w godzinne trwa kilka godzin lub cały dzień. Dziecięca fotografia zawsze jest trudna bo trzeba uchwycić ten moment, ulotną chwile, która jak to ulotna trwa tylko sekundę, dwie i oczywiście najchętniej oglądamy zdjęcia uśmiechniętych pociech zadowolonych z użytkowania zabawki czy innego przedmiotu, który fotografujemy i reklamujemy. Wywołanie śmiechu tego małego modela wymaga wielu starań i dodatkowych animacji. Czasami sztab ludzi musi rozbawiać dziecko aby uzyskać właściwy efekt.

Reasumując fotografia aranżacyjna zwana w skrócie aranżem to zdjęcia, które wymagają wielu dodatkowych zabiegów, niesie za sobą dodatkowe koszty, wymaga znacznie więcej czasu niż fotografia produktowa i sprawia, iż zdjęcia aranżacyjne możemy spokojnie nazwać sztuką.